Spánek představuje komplexní a životně důležitou biologickou funkci napříč fyziologickými systémy. Je nezbytný pro zotavení fyzických i psychických stresorů, učení, fyzickou výkonnost, kognici, emoční modulaci, kódování paměti plasticity mozku. Obecně se dá říct, že je zásadní pro naše přežití. Toho je důkazem, že spánek je dobře známy a silný rizikový faktor pro řadu fyzických a fyziologických onemocnění, včetně obezity, demence, cukrovky, rozšířené a chronické bolesti a také úmrtnosti ze všech příčin.
Studie potvrzují, že “špatná kvalita” spánku je silný rizikový faktor pro bolest spodních zad. Bolest spodní zad je běžný, složitý a obtížně zvládnutelný zdravotní stav. Bolest zad během svého života zažije přibližně 80% obyvatelstva. V nedávné studii zjistili, že pacienti s bolestmi spodních zad, kteří uváděly poruchu spánku, byli 2x častěji hospitalizovány ve srovnání s těmi, kteří tak neučinili.
Jak spánek souvisí s bolestmi?
Spánek nas chrání. Spánek nám pomáhá léčit se a pomáhá nám se zotavit. Když se špatně vyspíme, jsme podráždění a více citlivý na každý negativní podnět. Nedostatek spánku (méně než 5-7 hodin) nebo často přerušovaný spánek vám zvyšuje citlivost. Takže bolest, kterou by jste na stupnici 1-10 ohodnotili jako 3 se vlivem nedostatečného spánku může vyšplhat klidně o několik bodů výše. Nedostatek spánku je spojen, jak se zvýšením zranitelnosti, tak se zvýšením citlivosti v nervovém systému. Zároveň jste v začarovaném kruhu, protože kvůli bolesti se pořádně nevyspíte, a tak se stav může jenom prohlubovat.
Jak z toho ven?
Nenašel jsem žádnou studii, ale obecně selským rozumem je pohyb obecně doporučovaný, jak na problémy s bolestmi zad, tak na problémy se spánkem. Další faktor, který má na oba problémy negativní vliv je stres. Snažte se vymanit ze stresu způsobeným prací, vztahy či životním stylem. To by byla moje rada.